Hej,
Äntligen är våren här med besked. Inveteringen av punktlokalen gav 1 citronfjäril, 1 påfågelöga (samt 1 brun flickfjäril). Efteråt gick vi en promenad och såg totalt 8 citronfjärilar, 2 påfågelöga och 1 nässelfjäril. Då vi kom tillbaka till punktlokalen såg vi denna vinbärsfuks.
Mvh
Tomas

Vilken fin bild. Fjärilen ser så fräsch ut att den kanske har prövat sina vingar för alldeles första gången. Tänk så spännande det ser ut med en ny fjärilssäsong i vardande, men inte hemma hos mig i Niemisel ännu, här ligger snön meterdjup fortfarande. men det har börjat droppa från hustaken!!
Med vänlig hälsning
Leif
Hej!
Vad roligt att ni har vaknat till här på hemsidan. Att fjärilarna också har börjat göra det har jag fått bevis på idag. Jag ville ha vårtecken till hemsidan karlsborg.naturskyddsforeningen.se och det fick jag.
Citronfjärilar och nässelfjäril har man noterat och även flickfjäril.
Nu hoppas vi på en fin fjärilssommar.
Med vänlig hälsning
Gunborg
Glu
Ska se om jag kan ta mig ut också, bihålekrångel försöker hindra men +18 C och sol gör det svårt att sitta inne/Lars